2003 Powerade Tournament
December 29 & 30 2003 @ Canon McMillan High School
The Toughest in Pa and the 6th Best Tournament in the USA by WrestlingReport

Order your Action Photos @ ASPN Photography

The 2003 POWERADE Christmas Wrestling Tournament will be televised on the Pennsylvania Cable Network. 
The tape delayed broadcast will be aired on Friday, January 9, 2004 at 9:00 p.m.

Team Score

Complete Results

OW Kyle Deliere Canon McMillan

Tournament Seeds

Junior Varsity Results


PARTICIPATING SCHOOLS

1. ALBERT GALLATIN
2. ARCHBISHOP MOELLER (OHIO) 
3. BALDWIN

4. BURRELL
5. CANON MCMILLAN 
6. CEDAR CLIFF (PA DISTRICT 3) 
7. CHARTIERS-HOUSTON 
8. CHARTIERS VALLEY 
9. COLONIAL FORGE (VIRGINIA) 
10. COMMODORE PERRY (PA DISTRICT 10)
11. CONNELLSVILLE 
12. FT. LEBOEUF (PA DISTRICT 10) 
13. FREEDOM 
14. GREENSBURG CENTRAL CATHOLIC 
15. HAMPTON 
16. KEYSTONE OAKS 
17. LAKE STEVENS (WASHINGTON STATE)
18. MT. PLEASANT

19. MT. ST. JOSEPH (MARYLAND)
20. NORTH ALLEGHENY
21. OXFORD (PA DISTRICT 1)
22. PARKERSBURG (WEST VIRGINIA)
23. PENN TRAFFORD
24. SENECA VALLEY
25. SOLON (OHIO)
26. SOUTHERN LEHIGH (PA DISTRICT 11)
27. STATE COLLEGE (PA DISTRICT 6)
28. TRINITY
29. WALSH JESUIT (OHIO)
30 WARREN COUNTY (VIRGINIA)
31. WAYNESBURG
32. WEST GREENE

FAST FACTS:
27 WRESTLERS WHO COMPETED IN THE 2003 PENNSYLVANIA STATE TOURNAMENT4 WRESTLERS WHO COMPETED IN THE 2003 WASHINGTON STATE TOURNAMENT9 WRESTLERS WHO COMPETED IN THE 2003 OHIO STATE TOURNAMENT
13 WRESTLERS WHO COMPETED IN THE 2003 VIRGINIA STATE TOURNAMENT
7 WRESTLERS WHO COMPETED IN THE 2003 WEST VIRGINIA STATE TOURNAMENT
3 WRESTLERS WHO COMPETED IN THE 2003 NATIONAL PREP TOURNAMENT
4 RETURNING POWERADE CHAMPIONS
6 RETURNING POWERADE RUNNER-UPS
44 RETURNING POWERADE PLACE WINNERS
2002 POWERADE TEAM CHAMPIONS & 2003 OHIO DIVISION II STATE 3RD PLACE TEAM - WALSH JESUIT
2003 VIRGINIA AAA STATE 4TH PLACE TEAM - COLONIAL FORGE
2003 VIRGINIA AA STATE 6TH PLACE TEAM - WARREN COUNTY
2003 WASHINGTON STATE 3RD PLACE TEAM - LAKE STEVENS
2003 WEST VIRGINIA AAA STATE TEAM CHAMPIONS - PARKERSBURG
2003 PENNSYLVANIA AAA STATE 3RD PLACE TEAM - STATE COLLEGE
2003 PENNSYLVANIA AAA STATE 5TH PLACE TEAM - WAYNESBURG
2003 PENNSYLVANIA AAA STATE 6TH PLACE TEAM - CONNELLSVILLE
2003 PENNSYLVANIA AAA STATE 8TH PLACE TEAM - CEDAR CLIFF
2003 PENNSYLVANIA AA STATE 8TH PLACE TEAM - BURRELL

Top Individuals

 2002-2003 Tournament Place                                          

WT. CLASS

(2002-03)

 

WRESTLER

 

SCHOOL

RECORD

(2002-03)

 

STATE

 

REGIONAL

 

POWERADE

103

Jon Bittinger

Albert Gallatin

30-8

Q

3

6

103

Kevin Lytle

Colonial Forge (Virginia)

23-19

Q

3

 

103

Jason Alexander

Ft. LeBoeuf (PA District 10)

35-9

7

3

 

103

Andrew Gold

Mt. St. Joseph (Maryland)

 

 

 

2

103

Zach Holt

Mt. Pleasant

39-8

6

3

 

103

Jake Hays

Parkersburg (West Virginia)

31-6

2

2

4

103

Jordan Brown

Solon (Ohio)

36-5

2

2

1

103

Kyle Fluke

State College (PA District 6)

37-5

4

1

 

103

Scott Rooney

Walsh Jesuit (Ohio)

 

Q

 

5

103

Evan Hawes

Warren County (Virginia)

29-7

8

4

 

103

Chris Neidermeier

Waynesburg

34-9

Q

2

3

103

Stew Guthrie

West Greene

30-10

Q

4

New 2003

112

Andrew Reece

Colonial Forge (Virginia)

26-14

Q

3

 

112

Steve Bell

Connellsville

39-8

Q

3

5

112

Lester Brown

Lake Stevens (Washington)

33-7

5

1

New 2003

112

Bruce Dulski

Mt. St. Joseph (Maryland)

 

 

 

4

112

Lee Vanella

Mt. Pleasant

34-18

Q

5

 

112

Robert Shyver

Parkersburg (West Virginia)

35-5

2

3

2

112

Adam Homan

State College (PA District 6)

28-10

Q

2

 

112

Spencer Kahrig

Trinity

32-9

 

 

6

112

Quentin Keyes

Walsh Jesuit (Ohio)

 

4

 

3

112

Coleman Scott

Waynesburg

40-1

1

1

1

119

Brent Goode

Archbishop Moeller (Ohio)

30-9

6

2

New 2003

119

Matt Taylor

Colonial Forge (Virginia)

35-11

5

1

 

119

Ashtin Primus

Connellsville

41-7

4

2

3

119

Joe Geary

Mt. Pleasant

33-15

Q

5

 

119

Derek Hostetter

Oxford (PA District 1)

26-15

 

 

6

119

Brandon Rader

Parkersburg (West Virginia)

35-4

1

1

4

125

Jared Royer

Cedar Cliff (PA District 3)

36-2

3

1

2

125

Brandon Lawn

Colonial Forge (Virginia)

30-15

5

3

 

125

Scott Waite

Ft. LeBoeuf (PA District 10)

34-11

Q

2

6

125

Antonio Nicholson

Solon (Ohio)

17-3

 

 

5

125

Chris Decker

State College (PA District 6)

21-10

Q

3

 

125

Dan Burkholder

Trinity

31-7

Q

3

 

130

Jay Chichester

Colonial Forge (Virginia)

35-8

2

1

 

130

Tony Kubec

Lake Stevens (Washington)

35-1

3

1

New 2003

130

Donnie Ament

Mt. Pleasant

37-15

Q

5

6

130

Chance Litton

Parkersburg (West Virginia)

34-9

2

1

5

130

Mark Throckmorton

Waynesburg

21-8

4

3

 

135

Anthony Reck

Colonial Forge (Virginia)

13-18

Q

4

 

135

Damian Rose

Freedom

30-6

Q

3

 

135

Jon Herr

Oxford (PA District 1)

27-13

Q

2

 

135

Tom Picarsic

Penn Trafford

38-4

2

3

5

135

Mark Powell

Trinity

39-6

Q

2

3

140

Ryan Hord

Colonial Forge (Virginia)

22-15

Q

3

 

140

Kyle Martin

Connellsville

34-6

 

 

1

140

David Rella

Walsh Jesuit (Ohio)

 

Q

 

2

145

Anthony McGorvey

Baldwin

37-7

Q

3

New 2003

145

Kyle Deliere

Canon McMillan

30-8

 

 

5

145

Mike DePelligrini

State College (PA District 6)

25-7

3

3

 

145

Aaron Jennings

Trinity

21-9

 

 

3

145

Mike Pucillo

Walsh Jesuit (Ohio)

 

2

 

4

145

Dylan McGreevy

Warren County (Virginia)

33-11

5

2

6

152

Jared King

Connellsville

44-3

1

1

2

152

Mack Lewnes

Mt. St. Joseph (Maryland)

 

 

 

2

152

Mike Guttilla

North Allegheny

33-8

 

 

3

152

Jake Glover

Walsh Jesuit (Ohio)

 

5

 

4

152

Dave Simmons

Warren County (Virginia)

28-10

6

3

 

152

Corbin Semple

Waynesburg

28-12

 

 

5

160

Brendon Steele

Canon McMillan

25-7

 

 

5

160

Joey Lindamood

Parkersburg (West Virginia)

25-15

Q

2

 

160

Andy Lowther

Walsh Jesuit (Ohio)

 

4

 

 

171

Kurt Brenner

Freedom

38-2

1

1

4

189

Ryan Lukens

Archbishop Moeller (Ohio)

32-7

1

2

New 2003

189

Jim Tony

Connellsville

32-12

 

 

6

189

Nick Padezan

Penn Trafford

31-7

 

 

3

189

James Caputo

Warren County (Virginia)

25-11

8

4

 

215

Nick Hursky

Chartiers Valley

30-6

 

4

3

215

William Johnson

Colonial Forge (Virginia)

33-13

7

1

6

215

Ron Dombkowski

Ft. LeBoeuf (PA District 10)

31-11

Q

2

5

215

Clint Osborne

Lake Stevens (Washington)

25-13

Q

3

New 2003

215

Matt Leonard

Lake Stevens (Washington)

31-8

4

1

New 2003

215

Lou Thomas

Parkersburg (West Virginia)

39-4

1

1

1

275

Elliott Bates

Chartiers-Houston

28-9

 

 

6

275

Sean Wilson

Colonial Forge (Virginia)

19-16

Q

4

 

275

Ryan Dearman

Parkersburg (West Virginia)

36-8

1

1

2

275

Anthony Labry

Walsh Jesuit (Ohio)

 

 

 

5