WR Sites Daily News College High School WPIALwrestling.net
 

11/14/15 Mercyhurst Wins Mt. Union Invitational

Moderator: GAH

11/14/15 Mercyhurst Wins Mt. Union Invitational

Postby Allen Brown » Sun Nov 15, 2015 2:39 pm

Wrestling Takes Home Mount Union Invitational Title to begin 2015-16 Season
Joshua Garrett, Athletic Communications Graduate Assistant

Willie Bohince
Willie Bohince took home 1st place at the University of Mount Union Invitational Saturday.

ALLIANCE, OH – The Mercyhurst University wrestling team began its 2015-16 season Saturday by winning the eleven-team Mount Union Invitational at Peterson Fieldhouse. The Lakers, ranked third nationally and first in Super Region I, had six wrestlers win their weight classes while another three finished second.
Redshirt junior Willy Bohince (4-0) took first at 125, redshirt senior Jeremy Landowski (4-0) was best at 149, freshman Keller Watkins (4-0) began his career by winning at 157, redshirt junior Francis Mizia (5-0) prevailed at 165, brother and redshirt senior August Mizia won all four of his bouts at 174 and junior Andrew Welton (5-0) outlasted the competition at 285. Second place finishers were redshirt junior Dylan D'Urso (3-1) at 141, sophomore Mason McCollum (3-1) at 157, and redshirt senior Angelo Bortoluzzi (3-1) at 165.
The Lakers amassed 187.5 points to claim the first-place prize.
Mercyhurst will compete at the University of Findlay Open Saturday, November 21.
Complete results are as follows:
125 Results
Guaranteed Places
1st Place - Willie Bohince of Mercyhurst
2nd Place - Nick Mancini of Mount Union
3rd Place - Nate Reckner of Gannon
4th Place - Collin Dees of Seton Hill
5th Place - Anthony Tripke of Ohio Valley University
6th Place - Brent Newcomer of Emmanuel
7th Place - John Hernandez of St. Catharine College
8th Place - Trevor Wood of Mercyhurst
1st Place Match
Willie Bohince (Mercyhurst) 4-0, RS Jr. over Nick Mancini (Mount Union) 3-1, RS So. (Dec 9-6).
3rd Place Match
Nate Reckner (Gannon) 3-1, Jr. over Collin Dees (Seton Hill) 2-2, So. (Dec 8-4).
5th Place Match
Anthony Tripke (Ohio Valley University) 5-4, Fr. over Brent Newcomer (Emmanuel) 5-5, Fr. (Dec 7-5).
7th Place Match
John Hernandez (St. Catharine College) 3-2, RS Fr. over Trevor Wood (Mercyhurst) 1-3, Jr. (Dec 5-4).

133 Results
Guaranteed Places
1st Place - Alec Cotton of Mount Union
2nd Place - Eric Velez of Brockport State
3rd Place - Gage Branson of St. Catharine College
4th Place - Dylan Carlile of Emmanuel
5th Place - Kody Young of Mercyhurst
6th Place - Ryan Bennett of Ohio Valley University
7th Place - Rodney Sunday of Seton Hill
8th Place - Donald McCoy of Brockport State
1st Place Match
Alec Cotton (Mount Union) 4-0, So. over Eric Velez (Brockport State) 8-3, Sr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Gage Branson (St. Catharine College) 7-2, Fr. over Dylan Carlile (Emmanuel) 7-4, RS Fr. (Fall 5:00).
5th Place Match
Kody Young (Mercyhurst) 2-2, RS Sr. over Ryan Bennett (Ohio Valley University) 5-3, Fr. (Dec 6-4).
7th Place Match
Rodney Sunday (Seton Hill) 3-2, So. over Donald McCoy (Brockport State) 5-6, Fr. (TF-1.5 4:02 (16-0)).

141 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jeremy Border of Mount Union
2nd Place - Dylan D`Urso of Mercyhurst
3rd Place - John Marotto of Gannon
4th Place - Sean O`Hagan of Brockport State
5th Place - Anthony Ashford of St. Catharine College
6th Place - Zachary Reges of Gannon
7th Place - Sam Valenti of Mount Union
8th Place - Nick Nieves of Brockport State
1st Place Match
Jeremy Border (Mount Union) 5-0, Sr. over Dylan D`Urso (Mercyhurst) 3-1, RS Jr. (MD 8-0).
3rd Place Match
John Marotto (Gannon) 4-1, RS Jr. over Sean O`Hagan (Brockport State) 9-3, So. (Fall 1:17).
5th Place Match
Anthony Ashford (St. Catharine College) 9-3, Fr. over Zachary Reges (Gannon) 2-3, RS Jr. (TF-1.5 6:59 (28-12)).
7th Place Match
Sam Valenti (Mount Union) 3-2, Jr. over Nick Nieves (Brockport State) 5-7, Fr. (For.).

149 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jeremy Landowski of Mercyhurst
2nd Place - Ty Lydic of Seton Hill
3rd Place - george mcguire of Gannon
4th Place - Alex Funderburg of Mount Union
5th Place - Seth McCurdy of Mount Union
6th Place - Jay Sheppard of Emmanuel
7th Place - Jake Willochell of Seton Hill
8th Place - Kyle Ferguson of Mount Union
1st Place Match
Jeremy Landowski (Mercyhurst) 4-0, RS Sr. over Ty Lydic (Seton Hill) 4-1, RS Jr. (SV-1 3-1).
3rd Place Match
george mcguire (Gannon) 4-1, RS Fr. over Alex Funderburg (Mount Union) 3-2, Jr. (Dec 11-8).
5th Place Match
Seth McCurdy (Mount Union) 4-2, Sr. over Jay Sheppard (Emmanuel) 5-5, Fr. (Fall 2:43).
7th Place Match
Jake Willochell (Seton Hill) 4-4, Fr. over Kyle Ferguson (Mount Union) 2-3, Jr. (Dec 3-2).

157 Results
Guaranteed Places
1st Place - Keller Watkins of Mercyhurst
2nd Place - Mason McCollum of Mercyhurst
3rd Place - Jesse Gross of Mount Union
4th Place - Andy Dobben of St. Catharine College
5th Place - nick pollara of Gannon
6th Place - Chris Jackson of Mount Union
7th Place - Nik Varazashvilli of Ohio Valley University
8th Place - DJ Myers of Mercyhurst
1st Place Match
Keller Watkins (Mercyhurst) 4-0, Fr. over Mason McCollum (Mercyhurst) 3-1, So. (TF-1.5 3:33 (16-0)).
3rd Place Match
Jesse Gross (Mount Union) 5-1, So. over Andy Dobben (St. Catharine College) 7-4, Fr. (Dec 7-2).
5th Place Match
nick pollara (Gannon) 5-2, Fr. over Chris Jackson (Mount Union) 2-3, Fr. (M. For.).
7th Place Match
Nik Varazashvilli (Ohio Valley University) 8-3, RS Jr. over DJ Myers (Mercyhurst) 2-3, RS Jr. (For.).

165 Results
Guaranteed Places
1st Place - Francis Mizia of Mercyhurst
2nd Place - Angelo Bortoluzzi of Mercyhurst
3rd Place - Nathaniel Ross of Gannon
4th Place - Christian Bosco of Seton Hill
5th Place - Michael Falcon of Brockport State
6th Place - Ehrin Lee of Mercyhurst
7th Place - corey fitzgerald of Gannon
8th Place - anthony williamson of Gannon
1st Place Match
Francis Mizia (Mercyhurst) 5-0, RS Jr. over Angelo Bortoluzzi (Mercyhurst) 3-1, RS Sr. (Dec 4-0).
3rd Place Match
Nathaniel Ross (Gannon) 5-1, RS Jr. over Christian Bosco (Seton Hill) 5-2, RS Sr. (Dec 6-2).
5th Place Match
Michael Falcon (Brockport State) 8-4, RS Jr. over Ehrin Lee (Mercyhurst) 4-3, So. (MD 10-1).
7th Place Match
corey fitzgerald (Gannon) 4-2, RS Jr. over anthony williamson (Gannon) 2-3, Fr. (Dec 5-3).

174 Results
Guaranteed Places
1st Place - August Mizia of Mercyhurst
2nd Place - Christopher Matthews of Gannon
3rd Place - Zach Sullivan of St. Catharine College
4th Place - Mike Green of Mercyhurst
5th Place - jake stratton of Gannon
6th Place - Nick Miller of Mount Union
7th Place - Mitch Rusch of St. Catharine College
8th Place - Zak Pitt of Emmanuel
1st Place Match
August Mizia (Mercyhurst) 4-0, RS Sr. over Christopher Matthews (Gannon) 3-1, Jr. (TF-1.5 4:55 (18-2)).
3rd Place Match
Zach Sullivan (St. Catharine College) 5-1, Fr. over Mike Green (Mercyhurst) 5-2, Jr. (Dec 3-1).
5th Place Match
jake stratton (Gannon) 3-2, So. over Nick Miller (Mount Union) 4-3, Jr. (M. For.).
7th Place Match
Mitch Rusch (St. Catharine College) 7-4, So. over Zak Pitt (Emmanuel) 3-5, RS Jr. (TB-2 6-4).

184 Results
Guaranteed Places
1st Place - nick costa of Gannon
2nd Place - Cody Chaney of Emmanuel
3rd Place - Jeff Palmeri of Brockport State
4th Place - Morris Lawson of Seton Hill
5th Place - TJ Edwards of St. Catharine College
6th Place - Anthony Mancini of Mount Union
7th Place - Brennan Boykin of St. Catharine College
8th Place - Tyler Siefke of Mount Union
1st Place Match
nick costa (Gannon) 3-0, So. over Cody Chaney (Emmanuel) 6-1, RS Jr. (Dec 3-2).
3rd Place Match
Jeff Palmeri (Brockport State) 6-2, So. over Morris Lawson (Seton Hill) 2-2, RS Jr. (TF-1.5 5:38 (16-0)).
5th Place Match
TJ Edwards (St. Catharine College) 6-4, Fr. over Anthony Mancini (Mount Union) 2-3, Fr. (Fall 2:53).
7th Place Match
Brennan Boykin (St. Catharine College) 4-2, RS Fr. over Tyler Siefke (Mount Union) 2-3, Sr. (Fall 1:35).

197 Results
Guaranteed Places
1st Place - Triston Engle of Brockport State
2nd Place - Jake Temple of Seton Hill
3rd Place - BJ Carman of St. Catharine College
4th Place - ryan morris of Gannon
5th Place - lorenzo maddox of Gannon
6th Place - Jamar Henry of Mercyhurst
7th Place - Maveric Reichsteiner of Emmanuel
8th Place - Brian Beattie of Mercyhurst
1st Place Match
Triston Engle (Brockport State) 8-1, Fr. over Jake Temple (Seton Hill) 3-1, So. (Fall 1:00).
3rd Place Match
BJ Carman (St. Catharine College) 8-2, So. over ryan morris (Gannon) 3-2, So. (Dec 6-3).
5th Place Match
lorenzo maddox (Gannon) 4-2, Sr. over Jamar Henry (Mercyhurst) 3-3, Jr. (Dec 3-2).
7th Place Match
Maveric Reichsteiner (Emmanuel) 6-3, RS So. over Brian Beattie (Mercyhurst) 2-3, RS Sr. (Dec 7-3).

285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Andy Welton of Mercyhurst
2nd Place - Deaken McCoy of St. Catharine College
3rd Place - Alex Soutiere of Seton Hill
4th Place - Brian Carter of St. Catharine College
5th Place - Gunner Loughman of Gannon
6th Place - Mike Sinclair of Mount Union
7th Place - Jacob Morris of Brockport State
8th Place - Jacob Alarie of Mount Union
1st Place Match
Andy Welton (Mercyhurst) 5-0, Jr. over Deaken McCoy (St. Catharine College) 7-2, Fr. (MD 16-2).
3rd Place Match
Alex Soutiere (Seton Hill) 7-3, RS So. over Brian Carter (St. Catharine College) 7-2, So. (Fall 1:35).
5th Place Match
Gunner Loughman (Gannon) 4-2, Jr. over Mike Sinclair (Mount Union) 2-3, Fr. (Dec 3-1).
7th Place Match
Jacob Morris (Brockport State) 7-4, So. over Jacob Alarie (Mount Union) 2-3, So. (Inj. 0:00).
Allen Brown
 

Return to DIVISION II

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest